Vývoj webových aplikácií pre mobilné zariadenia

Jeden so spôsobov programovania mobilných aplikácií je vytvoriť webovú aplikáciu a tú spúšťať cez prehliadač v mobilnom zariadení. Webové aplikácie na mobilných zariadeniach sú určite najlacnejšou alternatívou vývoja. Nie je to však najideálnejšie riešenie. Používatelia dnes majú veľké nároky na design a ovládateľnosť. Pri webových aplikáciách na mobilných zariadeniach je veľmi ťažké dosiahnuť perfektný výsledok a často býva problémom pomalé načítavanie, horšie rozlíšenie a rozloženie stránok a veľmi obmedzený prístup k hardvérovým funkciám mobilného zariadenia.

Čo je to progresívna webová aplikácia?

PWA je hybrid medzi bežnými webovými stránkami a natívnymi aplikáciami. Novšie verzie prehliadača Google Chrome niektoré funkcie natívnych aplikácií umožňuje. Medzi hlavné PWA funkcie patrí, Odosielanie PUSH oznámení, prístup k hardvéru zariadenia (napríklad vibrácie), dotykové gestá, práca of-line.  Táto technológia je dostupná len pre prehliadač Chrome. Znamená to, že používatelia iOS (zariadení Apple) nedokážu využiť tieto funkcie ak nepoužívajú chrome ako svoj prehliadač. Pre tých čo potrebujú obslúžiť aj zákazníkov ktorí majú iOS je tento spôsob implementácie natívnych funkcií nevhodný, lebo väčšina užívateľov si neinštaluje na svoje zariadenia ďalšie prehliadače. 

Výhody webových aplikácií

  • Údržba webových aplikácií je pomerne jednoduchá, aplikácia a aj jej dáta sú na jednom mieste. Nie sú teda nutné aktualizácie na koncových zariadeniach, stačí obnovenie okna prehliadača.
  • Webové aplikácie sa spúšťajú v prehliadači. Prehliadač webových aplikácií je nainštalovaný na zariadení s akýmkoľvek operačným systémom.
  • Webové aplikácie nemusia dodržiavať štandardy operačných systémov a teda nepodliehajú schváleniu na Google Play alebo Apple Store.

Nevýhody webových aplikácií

  • Webové aplikácie majú oveľa menší rozsah, pokiaľ ide o využitie funkcií a hardvéru zariadenia sú menej interaktívne a intuitívne.
  • Na spustenie aplikácie je potrebný prehliadač.
  • Používatelia majú rôzne prehliadače, preto sa ťažko sleduje spôsob využitia aplikácie a ťažie sa robí cestovná mapa aplikácie – tj. Spôsob interakcie užívateľa s a aplikáciou a jej následná optimalizácia.
  • Webové aplikácie nie sú na trhu s aplikáciami. Preto môže byť prístup k ním zložitý.

Vývoj natívnych mobilných aplikácií

Natívne mobilné aplikácie sú najbežnejším typom aplikácie. Sú naprogramované pre konkrétne platformy a sú napísané v jazykoch, ktoré platforma podporuje. Napríklad Swift a Objective -C sú jazyky na vývoj aplikácií pre iOS a Java a Kotlin sú jazyky vývoja pre Android. Je možné použiť aj niektoré iné jazyky ako Python a C# na tie však treba použiť prekladače.

Výhody natívnych aplikácií

  • Natívne aplikácie poskytujú najlepší výkon zo všetkých troch prístupov k vývoju
  • Distribúcia v rámci obchodov s aplikáciami pomáha pri vyhľadávaní a kontroluje kvalitu, bezpečnosť a kompatibilitu zariadení
  • Natívne aplikácie sú interaktívne, intuitívne a fungujú plynulejšie
  • Natívny vývoj umožňuje vývojárom prístup k úplnej sade funkcií vybraného operačného systému
  • Mobilné zariadenia Android a iOS (Apple) majú svoje špecifické usmernenia a  štandardy používateľského rozhrania. iOS a Android majú typické menu, zoznamy, dizajnové prvky, tlačidlá atď. Preto sa užívateľovi v nich omnoho ľahšie orientuje.

Nevýhody natívnych aplikácií

  • Natívne aplikácie používajú zložité programovacie jazyky, ktoré vyžadujú skúsených vývojárov.
  • Náklady na natívne aplikácie sú v porovnaní s webovými alebo hybridnými aplikáciami vyššie je to však vyvážené omnoho lepším výkonom a ovládateľnosťou pre zákazníka.

vývoj mobilných aplikácií

Natívne a hybridné aplikácia na Xamarin a React Native

Pri vývoji mobilných aplikácií sa pojem natívny definuje ako ekosystém, ktorý si napríklad spoločnosti Apple alebo Google vybrali pre vývoj aplikácií pre svoje operačné systémy. Technológia Xamarin a React Native sa dá klasifikovať ako natívna alebo hybridná. Xamarin môže byť považovaný za natívnu aj hybridnú vývojovú platformu, pretože v C # vytvára natívne aplikácie pre Android, iOS a Windows v prostredí Visual Studio alebo Xamarin Studio. V Xamarin sa dajú vytvárať tiež hybridné aplikácie pre rôzne operačné systémy využívajúce C # codebase, IDE, jazyk a API. Keďže však medzi kódom a platformou existuje ďalšia vrstva, mnohí ju považujú za hybridný vývoj.

vyvoj

Vývoj hybridných mobilných aplikácií

Hybridné aplikácie fungujú na viacerých platformách a správajú sa ako natívne aplikácie. Hybridná aplikácia je v podstate kombináciou natívnej aplikácie a webovej aplikácie. Aj keď tento typ aplikácie možno nainštalovať do zariadenia ako natívnu, technicky je to webová aplikácia. Tieto typy aplikácií sú vytvorené pomocou HTML, CSS alebo JavaScript a spúšťajú sa vo webovom zobrazení.

Vývoj hybridnej aplikácie je v podstate vývoj webovej aplikácie, ktorá obsahuje ďalšie natívne funkcie. Zahrnutie natívnych funkcií je možné, keď nasadíte obal (Shell), ktorý bude pôsobiť ako most medzi platformami. Hybridná aplikácia pozostáva z dvoch častí:

Back end Code. Hybridný kód je napísaný v jazykoch HTML, CSS alebo JavaScript.

Native shell. Produkt tretej strany do ktorého sa zabalí Back end Code.

Výhody vývoja hybridných mobilných aplikácií

  • Hybridné aplikácie nepotrebujú webový prehliadač.
  • Hybridné aplikácie majú prístup k interným rozhraniam API a hardvéru zariadenia.
  • Pre hybridné aplikácie je potrebná iba jedna kódová základňa.

Nevýhody vývoja hybridných mobilných aplikácií

  • Hybridné aplikácie sú pomalšie ako natívne aplikácie.
  • Pri vývoji hybridnej aplikácie ste závislí od platformy tretej strany.
  • Čím viac prispôsobení aplikácia vyžaduje takých, ktoré sa nedajú zabezpečiť hybridným vývojom, tým je tento vývoj drahší a nakoniec môže byť drahší ako vývoj natívnej aplikácie.

 

 

Ak máte otázku, radi odpovieme! Stačí ak nám necháte správu.Nas_team2